Grégoire Gros
arata profilul
Grégoire Gros
actor•35-45 Ani•elvețian, limba franceza
•
locul de reședință
Berlin (DE)
Anul nasterii1981 (42 Ani)
Opțiuni de locuință
SpecializationsCântăreaţă, Actor vocal
Permise de conducere
Culoarea ochiloralbastru verde
Culoarea părului
Dimensiune (cm)184
Greutate în kg)72
limbilimba francezalimba germanaEngleză
DialecteGermană elvețiană
Accenteelvețianlimba franceza
Instrumente
Sport
dans
Pas
cântând
Aptitudini speciale
Instruire
Formare profesională primară în actorie
2006 – 2010
Premii / premii
2020
NESTROY, Nominierung 2020 für "Cold Songs:ROM" (Vorarlberger Landestheater, Regie: Catharina May)
2009
Ensemblepreis Theatertreffen deutschsprachiger Schauspielstudierender für "DIE RÄUBER” (Schaubühne am Lehniner Platz, Regie: Lars Eidinger)
2008
JUNGE TALENTE, Castingverband Schweiz
Film
2022
Tango to go (AT)
Markus (HR)
(DOMNUL)
KINO Kurzfilm
2021
Marie und Robert
(Film)
Agent Müller
KINO
2016
LA DOULEUR
Obersturmbannführer
(NU)
Kino - französischer Film
Antoinette Boulat
2016
IN TO ME SEE
Rocco (HR)
(DOMNUL)
HFF München
2015
DOWN BROTHER UP
(filme)
Lars
Spielfilm
2012
RECYCLING LILY
(Film)
René Bähler
KINO
Corinna Glaus
2012
YOU ARE EVERYTHING
(Film)
Georg (HR)
(DOMNUL)
KINO
2011
NEMEZ
(Film)
Schauspieler
KINO
Karen Wendland
2009
BARRIERE
(Film)
Sarah's Freund
KINO
2008
EX - FREUNDE
(Scurt-metraj)
Silas (HR)
(DOMNUL)
Kurzfilm / Filmfest Locarno
2008
SCHERBENGERICHT
(Film)
Pfleger Chris
KINO
2008
E.D.D.I.E
Dave (HR)
(DOMNUL)
Kurzfilm (engl.) / Berlinale Talent Campus
2006
KLASSENTREFFEN
Georg (HR)
(DOMNUL)
HFF "Konrad Wolf"
uită la TV
2023
Der Alte - Gestorben wird immer
Robin Kern
(SRE)
ZDF
Christine Mattner
2023
Inga Lindström - Spinnefeind (AT)
Robert Blum
(SRE)
ZDF
Tessa Frank
2023
Oh Hell 2
(serie)
Gendarme
(SRE)
Magenta TV
Liza Stutzky
2023
Der Kroatienkrimi - Scheidung auf Kroatisch
(Film TV)
Slatan Markovic
(LE)
ARD / Degeto
Stefany Pohlmann
2022
Unnoticed - Was wir fürchten
Lehrer Stefan
ZDFneo, Bavaria Fiction
Siegfried Wagner
2022
Nachts im Paradies
Anwalt
StarzPlay / Windlight Pictures
Siegfried Wagner
2022
Sam - Ein Sachse
Andreas Bange
Disney+, UFA Fiction, Big Window Productions
Mareth Rölcke
2017
Der Bestatter (6 Folgen)
Polizist Halder (durchgehende Rolle)
SRF1, WDR, Netflix
Ruth Hirschfeld
2017
Der Zürich-Krimi - Borcherts Verdacht
Episodennebenrolle
ARD
Mai Seck
2016
MUTE (internationaler Spielfilm)
Doctor’s Assistant (NR)
(NU)
Netflix
Simone Bär
2016
EIN SOMMER IN SÜDFRANKREICH
Mathieu (NR)
(NU)
ZDF
Franziska Aigner
2013
PLÖTZLICH DEUTSCH
Christof
SFR
Ruth Hirschfeld
2013
TATORT: Zwischen zwei Welten
Medium Pablo Guggisberg (Episodenhauptrolle)
ARD
Corinna Glaus
2013
IN ALLER FREUNDSCHAFT: Triumph der Vernunft
Tom Kremer (Episodenhauptrolle)
ARD
Ines Rahn
2012
ZWISCHEN DEN ZEILEN: Lieber reich und tot
David Bernhard
(LE)
ARD
Marc Schötteldreier
2011
VERBRECHEN: Notwehr
Polizist
ZDF
Mai Seck
2011
LÖWENZAHN: Steinzeit
Timo
(LE)
ZDF
Daniela Tolkien
2010
SOKO LEIPZIG: Im Schattenreich
Freddy Staslovic
ZDF
Cornelia Mareth & Maria Rölcke
2009
LES DERNIÈRES HEURES DU MUR DE BERLIN
Témoin
TF2 (frz.)
2009
NACHSITZEN
Herr Littke (HR)
(DOMNUL)
ARTE
2009
UNSER CHARLY: Auf der Flucht
Carlo
(LE)
ZDF
Angelika Reinke
2007
KÜSS MICH, WENN ES LIEBE IST
Karli
SAT.1
Simone Bär
2004
FERIENFREUNDE
Philippe
Pilotserie SFR
2004
ANJAS ENGEL
Kellner
SFR
Corinna Glaus
2004
LOU'S WASCHSALON
Geliebter
SFR
Susan Müller
teatru
2021
Sprich nur ein Wort
Vorarlberger Landestheater
2020
Geld, Parzival
Co-Hauptrolle
Theater Marie | Koproduktion mit Bühne Aarau, Kurtheater Baden, Tojo Theater Reitschule Bern und Vorarlberger Landestheater Bregenz
2019 – 2020
Troja Trilogie
Achilles / Odysseus
Luzerner Theater
2019 – 2020
Spiel & Wry Smile Dry Sob
Rol principal
Voralberger Landestheater - Bregenz / LE STUDIO Bühne und Film, Wien
2018
Miss Sara Sampson
Mellefont
Vorarlberger Landestheater
2018
Der große Gatsby
Tom Buchanan, Butler
Vorarlberger Landestheater
2018
Liebe Grüsse... oder Wohin das Leben fällt
Rol principal
Schauspielhaus Zürich
2016 – 2017
Liliom
Fiscur
Theater Marie/Tuchlaube Aarau/Tojo Bern
2016 – 2017
Pillen
Performance
Theaterdiscounter/Lichthof Hamburg/Rampe Stuttgart
2014 – 2017
BREL
Brel (HR)
(DOMNUL)
Theater Chemnitz
2017
Zukunft Europa IV-VIII
Rol principal
Theater Marie in Zusammenarbeit mit ThiK Theater i
2016
LES IROQUOIS
Ensemble
TNL Luxembourg/NEST Thionville/AGORA StVith
2016
Perikles
Helicanus
bat Berlin
2015
JEAN UND DIE LERCHE
Graf Warwick
Theater Chemnitz
2015
HAMLET
Laertes
Theater Chemnitz
2015
Gegen die Liebe
Er, Herr 1, Mann
Theater Chemnitz
2015
Robin Hood
Robin Hood
Theater Chemnitz
2014 – 2015
KAFKA
Kafka (HR)
(DOMNUL)
Theater Chemnitz
2014
LES MONOLOGUES DE L`ASILE (frz.)
Felleke
cinéma odyssée, Strasbourg (F)
2014
RICHARD III
Richmond
Theater Chemnitz
2013 – 2014
EINE MITTSOMMERNACHTSSEXKOMÖDIE
Maxwell
Theater Chemnitz
2013 – 2014
BENEFIZ
Leo
Theater Chemnitz
2013 – 2014
ROMEO AND JULIA AT THE ABBEY ROAD
Paris
Theater Chemnitz
2013
WAISEN
Liam (HR)
(DOMNUL)
Theater Bonn
2013
DIE RÄUBER
Schweizer
Theater Bonn
2012 – 2013
HARPER REGAN
Tobias Rich
Theater Bonn
2012 – 2013
BLACK RIDER
Kuno
Theater Bonn
2012
SANCTA SUSANNA
junger Mann
Theater Bonn
2011
EINSAM LEHNEN AM BEKANNTEN
Einsamer
Heimathafen Neukölln
2010 – 2011
EIN INSPEKTOR KOMMT
Eric
Renaissance Theater Berlin
2010
DIE WAHLVERWANDTSCHAFTEN
Mittler
Central Theater Leipzig
2008 – 2010
DIE RÄUBER
Schweizer
Schaubühne
2009
EINE NACHT MIT THOMAS BRASCH
Brasch (HR)
(DOMNUL)
Hans Otto Theater, Potsdam
2009
LENZ
Lenz (HR)
(DOMNUL)
bat Berlin
2009
BERLIN ALEXANDERPLATZ
Franz Biberkopf (HR)
(DOMNUL)
bat Berlin