Urs Rechn

Hobrig

View profile

Urs Rechn

Hobrig

View profile
Hobrig
Angela Hobrig
+49 33120 122 722
hobrig@agenturhobrig.de
open agency on Filmmakers
41-53 years
German
Place of residence Berlin (DE)
Year of birth1978 (46 years)
Place of birthHalle / Saale
Housing optionsMunich (DE), Hamburg (DE), Leipzig (DE), Düsseldorf (DE), Zürich (CH), Stuttgart (DE), Cologne (DE), Dresden (DE), Berlin (DE)
AssociationsBundesverband Schauspiel e.V. (BFFS)
ProfessionAction / Martial arts actor, Orator, Actor, Dubbing actor, Speaker
Driver's licensesA - Motorcycle, B - Car, C1 - Trucks up to 7.5t
Other licensesSkydiving license, PADI Advanced Open Water Diver, Sport boat driving licence within, Sport boat driving licence within under sail, SRC - Short Range Certificate (Funklizenz), SCT L1 - rope access technology level 2, UBI - UKW-Sprechfunkzeugnis für den Binnenschifffahrtsfunk
Eye colorblue gray
Hair colorBlond
Height (cm)182
Weight (in kg)100
Statureathletic / training
LanguagesGerman(native-language)EnglishItalianRussianFrenchYiddish
DialectsAnhaltinisch(native dialect)Berlin GermanSaxon(native dialect)
AccentsRussian
InstrumentsConductCelloFrench hornPianoTrumpetCelloHorn
SportBilliardsBoxingClimbDiving (bottle)Fencing (sports)Fencing (stage)Horse ridingJiu JitsuKrav MagaMartial ArtsMotorsport (car)Pistol shootingRacerRifle shootingSkydivingSwimWrestling
DanceDiscotap-danceArgentine tangoJazz DanceRock & rollCourtly dancesLatin American dances
PitchBaritone
SingingA cappellaChansonPop songsJazz
Special skillsConducting (music)Dog sportMotorsportsPracitical Shooting
Training
Other professional training
2001 – 2004
Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy Leipzig
Awards
2017
BAFTA Award /Film Not in the English Language/ 2017 for "Son of Saul"
2016
Academy Award for best foreign language film "Son of Saul"
2016
Golden Globe Award for best foreign language film "Son of Saul"
2015
Prix François Chalais für "Son of Saul", Festival des Cannes 2015
2015
Grand Prix du Festival de Cannes 2015 für "Son of Saul"
2015
Prix Vulcain de l’Artiste Technicien/ Vulcan Award für "Son of Saul"
2015
FIPRESCI Prize 2015 für "Son of Saul"
2015
"Saul Fia/Son of Saul" in Competition / Official Selection Festival de Cannes
Film
2020
Manche Menschen - Köln Trilogie Teil 1 (Feature film)
Edgar (LR)
Philipp Hinz Streyl Pictures [de]
2018
Warten auf Anya (Cinema film)
Hans (SR)
Ben Cookson Goldfinch [uk]
2018
Inside Man - Most Wanted (Feature film)
Maynar Schmidt (LR)
M.J. Bassett Universal 1440 Entertainment [us]
2017
Fette Kumpelz (Feature film)
Undercovercop (LR)
Carsten Regel Entertainment Value Associates GmbH (Eva) [de]
2017
Das Ende der Wahrheit (Cinema film)
Arne Markow (SR)
Philipp Leinemann Walker+Worm Film GmbH & Co. KG [de]
2017
Sunset (Cinema film)
Ismael (SR)
László Nemes Laokoon Filmgroup [hu]
2017
Instrument of War (Feature film)
Klaus Schmidt (LR)
Adam Thomas Anderegg Kaleidoscope Pictures [us]
2016
Papa Bär (Short film)
Tomasso (LR)
Michal Ostatkiewicz Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
2015
Der Unsichtbare Film (Feature film)
Denis
Anton Gonopolski Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
2015
In Scherben (Short film)
Jascha (SR)
Torben Liebrecht PSSST! Film GmbH (formerly lüthje schneider hörl FILM GbR)
2015
Die Evaluierung des Gehörgangs / Josepha (Short film)
Pierre (LR)
Oliver Rieche Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
2014
Son of Saul (Cinema film)
Biedermann (LR)
László Nemes Laokoon Filmgroup [hu]
2012
Lauf Junge lauf (Cinema film)
SS Unterscharführer (SR)
Pepe Danquart Bittersuess Pictures GmbH [de]
2012
Wir waren Könige (Cinema film)
Jenne (SR)
Philipp Leinemann Walker+Worm Film GmbH & Co. KG [de]
2006
Aufrecht stehen (Short film)
Fred (SR)
Hannah Schweier Filmakademie Baden-Württemberg [de]
2006
Das wilde Leben (Cinema film)
Norbert Grupe, "der Klopfer" (SR)
Achim Bornhak Neue Bioskop Film GmbH [de]
2005
Beckmann (Short film)
Beckmann (LR)
Mario Grünewald SAE Institute (Berlin) [de]
2001
Ob sie wollen oder nicht (Short film)
Maik (LR)
Stephan Rick Filmakademie Baden-Württemberg [de]
Television
2019
Sløborn (TV series)
Mikkel Schwarting (LR)
diverse Syrreal Entertainment GmbH ZDF [de]
2019
Barbarians (TV series)
Kunolf the Brukteer (LR)
diverse Gaumont GmbH [de] Netflix
2019
Blutige Anfänger (TV series)
Marcel John (LR)
diverse Studio.TV.Film GmbH ZDF [de]
2018
Polizeiruf 110 - Mörderische Dorfgemeinschaft (TV movie (series))
Paul Funke (SR)
Philipp Leinemann Filmpool-Fiction GmbH MDR [de]
2018
Dogs of Berlin (TV series)
Gert Seiler (LR)
Christian Alvart Syrreal Entertainment GmbH Netflix
2018
Erlebnis Geschichte (TV magazine)
Moderator (LR)
Martina Holling RBB - Rundfunk Berlin-Brandenburg [de] RBB [de]
2017
Wolfsland - Der steinerne Gast (TV movie (series))
Kevin Aulich (SR)
Max Zähle Molina Film ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
2017
Rentnercops (TV series)
Martin Novak (Folge 31) (SR)
diverse Bavaria Fiction GmbH (formerly Bavaria Fernsehproduktion) ARD [de]
2017
Outlander (TV series)
Gerhard Müller (LR)
Denise Di Novi Left Bank Pictures [uk] Starz [us]
2017
Erlebnis Geschichte (TV magazine)
Moderator (LR)
Kristof Kannegießer RBB - Rundfunk Berlin-Brandenburg [de] RBB [de]
2017
Strike Back (TV series)
Yuri (LR)
Brendan Maher Left Bank Pictures [uk] Sky [uk]
2016
Kommissarin Heller - Verdeckte Spuren (TV movie (series))
Paul Rottmann (LR)
Andreas Senn Ziegler Film GmbH & Co. KG ZDF [de]
2016
Die Chefin (TV series)
Vincent Bachmeier (LR)
diverse Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH ZDF [de]
2015
SOKO Leipzig (TV series)
Frank
diverse UFA Fiction ZDF [de]
2015
X Company (TV series)
Generalfeldmarschall Brandt (LR)
diverse Temple Street Productions [ca] CBC Television [ca]
2015
Die Informantin (TV movie)
Chef (SR)
Philipp Leinemann Magic Flight Film GmbH [de] ARD [de], Degeto [de]
2015
Outlander (TV series)
Gerhard Müller (LR)
Douglas Mackinnon Sony Pictures Television [us] Starz [us]
2014
Polizeiruf 110 - Im Schatten (TV movie (series))
Ralf Gellert (SR)
Philipp Leinemann Filmpool-Fiction GmbH NDR [de]
2012
Flemming (TV series)
Max (SR)
Florian Kern Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] ZDF [de]
2007
GSG 9 - Die Elite Einheit (TV series)
Sebastian Hartmann (LR)
Florian Kern Typhoon AG [de] SAT.1 [de]
2005
Tatort - Freischwimmer (TV movie (series))
Bademeister (SR)
Helmut Metzger Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH MDR [de]
2003
Der Ermittler (TV series)
Ole (SR)
Michael Mackenroth Monaco Film GmbH [de] ZDF [de]
2003
Die Kommissarin (TV series)
Fred Eisenmann (LR)
Rolf Liccini ODEON TV ARD [de]
2003
Hunger auf Leben (TV movie)
Volkspolizist
Markus Imboden Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH MDR [de]
2002
Unser Charly (TV series)
Tassilo (SR)
Franz Josef Gottlieb Phoebus-Film GmbH & Co Produktions KG [de] ZDF [de]
2001
Wolffs Revier (TV series)
Olaf (SR)
Miko Zeuschner Nostro Film GmbH [de] SAT.1 [de]
2001
Klinikum Berlin Mitte (TV series)
Skinhead (LR)
Ulrich Zrenner Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] ProSieben [de]
2000
Bronski und Bernstein (TV series)
Leo (LR)
Josh Broecker ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH ARD [de]
2000
Der Puma - Kämpfer mit Herz (TV series)
Mechaniker (SR)
Jürgen Bretzinger Nostro Film GmbH [de] RTL
2000
Die Strandclique (TV series)
Armin (LR)
Wolfgang Münstermann Bavaria Film GmbH [de] ARD [de]
2000
Powder Park (TV series)
Ben Keller (LR)
Christian Stier Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] ARD [de]
1999
Die Strandclique (TV series)
Armin (LR)
Helmut Krätzig Bavaria Film GmbH [de] ARD [de]
Theater
2013
Auswahl
...
... ...
2008 – 2013
Endstation Sehnsucht
Stanley Kowalski
E.Lübbe Schauspiel Chemnitz
2008 – 2013
Ein Bericht für eine Akademie
Rotpeter
Werner Hasselmann, Mario Grünewald, Urs Rechn Schauspiel Chemnitz
2008 – 2013
Die Dreigroschenoper
Peachum
Philipp Tiedemann Schauspiel Chemnitz
2008 – 2013
Reiher
Vater
Ives Hinrichs Schauspiel Chemnitz
2005 – 2007
Mamma Medea
Jason
Simone Sterr Landestheater Tübingen
2005 – 2007
Der gute Mensch von Sezuan
Yang Ssun
Ralph Siebelt Landestheater Tübingen
2005 – 2007
Iphigenie auf Tauris
Orest
Alexander Nerlich Landestheater Tübingen
2005 – 2007
Unschuld
Elisio
Thomas Krupa Landestheater Tübingen
2004 – 2005
Der Untergang des Egoisten Johannes Fatzer
Koch
Tim Grobe Staatsschauspiel Dresden
2004 – 2005
Die Möwe
Treblew
Tom Quaas Staatsschauspiel Dresden
2004 – 2005
Julius Caesar
Marcus Antonius
Rainer Flath Staatsschauspiel Dresden
2003 – 2004
Der Kaufmann von Venedig
Antonio
Holk Freytag Staatsschauspiel Dresden
2003 – 2004
Caligula
Caligula
Rudolf Donath Staatsschauspiel Dresden
2003 – 2004
Draussen vor der Tür
Beckmann
Mario Grünewald Staatsschauspiel Dresden
Audio
2012
Mann aus Apulien (Speaker)
Penguin Books
2009
Phaeton (Speaker)
SWR 2
2001
Emergency Room - Die Notaufnahme (Dubbing)
Vincent, Sanitäter (SR)
Guy Norman Bee Warner Bros. Television [us] NBC [us]
Other
2012 – 2020
Alle Guten, alle Bösen
2014
Il Tedesco
2014
Angel of despair
2014
affliction
2014
drei Soldaten