Jonathan Berlin

Players

View profile

Jonathan Berlin

Players

View profile
players agentur management GmbH
Katja Szigat (Agent)
Viktoria Maillard (Junior Agent)
open agency on Filmmakers
Actor20-33 yearsGerman
Place of residence Berlin (DE)
Year of birth1994 (30 years)
Place of birthUlm
AssociationsBundesverband Schauspiel e.V. (BFFS)
Driver's licensesCar class
Eye colorbrown
Hair colorBlond
Height (cm)180
Weight (in kg)70
Statureathletic / training
LanguagesGerman(native-language)EnglishFrenchSpanish
DialectsBerlin GermanSwabian(native dialect)
InstrumentsClarinetGuitarPiano
SportFencing (sports)Fencing (stage)Horse ridingSoccerSwimTennis
DanceCourtly dancesCharlestonLatin American dancesStandard
PitchTenor
Training
Primary professional training
2012 – 2016
Awards
2022
Jupiter Award (nominated)
2019
Deutscher Fernsehpreis (nominated)
2018
Bunte New Faces Award Film [de]
2018
Deutscher Schauspielpreis [de]
2015
Ensemblepreis für "Glow! Box BRD", Schauspielschultreffen Bochum
Film
2023
Titaninnen (Short film)
Friedrich Wilhelm (SR)
Jannik Weiße Filmakademie Baden-Würtemberg Laura Buschhagen
2021
Der Passfälscher (Cinema film)
Det Kassriel (MR)
Maggie Peren DREIFILM Karimah El-Giamal & An Dorthe Braker
2021
Sprich mit mir (Feature film)
Alex
Janin Halisch Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB) Clara Gerst
2021
Black Box (Cinema film)
Eli Levy (SR)
Asli Özge Gilles Mann Filmproduktion [de] Kristin Diehle
2019
Jung Fragil (Short film)
Leonid (MR)
Joscha Bongard Filmakademie Baden-Würtemberg [de]
2017
Der dritte König (Short film)
Hans Gröninger (MR)
Christoph Oliver Strunck Esperanto Entertainment [de]
2017
Feierabendbier (Cinema film)
Patrick (SR)
Ben Brummer Gaze Film [de]
2017
So viel Zeit (Cinema film)
Konni (jung) (SR)
Philipp Kadelbach UFA Fiction Nina Haun
2017
Jemand und Niemand (Short film)
Jonah Simeon (MR)
Joscha Douma Zum Goldenen Lamm [de]
2017
Schwimmen (Cinema film)
Pierre (MR)
Luzie Loose Filmakademie Baden-Würtemberg [de] Nina Haun & Patrick Dreikauss
2016
Feiert Eileen (Short film)
Leon/Eileen (MR)
Judith Westermann Ein & Alles Film, Maier & Westermann Anne Hünseler
2016
Schneeblind (Feature film)
Peter (MR)
Arto Sebastian Kurhaus Production Marion Haack
2015
Raseiniai (Medium length film)
Janis (MR)
Teresa Fritzi Hoerl Claire
2015
Terrier (Short film)
Roller (MR)
Ozan Mermer DREIFILM
2014
Mund zu Mund (Short film)
Eugen (MR)
Oskar Sulowski Filmakademie Baden-Würtemberg [de]
2012
Jean (Short film)
Jean Menard (MR)
Alexander Jaschik Macromedia [de]
2012
Und morgen Mittag bin ich tot (Cinema film)
Benji (SR)
Frederik Steiner Peter Heilrath Filmproduktion e.K. Stefany Pohlmann
Television
2024
Tatort - Aus dem Blick (TV movie)
Marek (SR)
Franziska Hoenisch ARD Suse Marquardt
2024
Deadlines (Series)
Leander (SR)
Sonja Heiss Turbokultur ZDF Liza Stutzky
2023
Tatort - Borowski und das zweite Leben (TV movie)
Benno Sitter (SR)
Katharina Bischof Nordfilm GmbH [de] NDR [de]
2022
Unwanted (TV series)
Jürgen (MR)
Oliver Hirschbiegel Pantaleon Films GmbH Sky [de] Lilia Hartmann Trapani
2022
Die Saat - Tödliche Macht (Mini series)
Victor Vegener (MR)
Alexander Dierbach Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) ARD [de] Stefany Pohlmann
2020
Das Weiße Haus am Rhein (Multi-part)
Emil Dreesen (MR)
Thorsten M. Schmidt Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) ARD [de] Sabine Schwedhelm
2019
Preis der Freiheit (Multi-part)
Markus (SR)
Michael Krummenacher Sperl Film + Fernsehproduktion GmbH [de] ZDF [de] Anja Dihrberg
2019
Criminal (TV series)
(german part) (MR)
Oliver Hirschbiegel, Frédéric Mermoud, Mariano Barroso, Jim Field Smith Idiotlamp Production [uk] Netflix Simone Bär
2019
Martha & Tommy (TV movie)
Tommy Skagen (MR)
Petra K. Wagner Bavaria Fiction GmbH NDR [de] Siegfried Wagner
2018
Nachts Baden (TV movie)
Kasimir (MR)
Ariane Zeller Aspekt Medienproduktion GmbH [de] ARD [de] Tina Böckenhauer
2017
Keine zweite Chance (Multi-part)
Karl (SR)
Alexander Dierbach Ariane Krampe Filmproduktion SAT.1
2017
Kruso (TV movie)
Ed (MR)
Thomas Stuber UFA Fiction ARD [de] Anja Dihrberg
2016
Helen Dorn - Gnadenlos (TV movie (series))
Tristan (SR)
Alexander Dierbach Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH ZDF [de] Rebecca Gehrling
2016
Sechs auf einen Streich - Prinz Himmelblau und Fee Lupine (TV movie (series))
Prinz Himmeblau (MR)
Markus Dietrich Bremedia Produktion GmbH ARD [de] Gitta Uhlig
2016
Tannbach - Schicksal eines Dorfes (Fortsetzung) (Multi-part)
Walter Imhoff (SR)
Alexander Dierbach W&B Television GmbH ZDF [de] Karimah El-Giamal & An Dorthe Braker
2016
Die Freibadclique (TV movie)
Onkel (MR)
Friedemann Fromm Zieglerfilm Baden-Baden ARD [de] Heta Mantscheff
2015
Der Alte (TV series)
Fredik Bergmann (EL)
Michael Kreindl Neue Münchner Fernsehproduktion GmbH & Co.KG ORF [at]
2014
Die Himmelsleiter - Sehnsucht nach Morgen (Multi-part)
Michel Roth (SR)
Carlo Rola Bavaria Fiction GmbH Degeto [de] Anna-Lena Slater
2014
Tannbach - Schicksal eines Dorfes (Multi-part)
Walter Imhoff (SR)
Alexander Dierbach W&B Television GmbH ZDF [de] Karimah El-Giamal & An Dorthe Braker
2013
Kommissarin Lucas - Kettenreaktion (TV movie (series))
Gregor (SR)
Tim Trageser Olga Film GmbH ZDF [de] An Dorthe Braker
2013
Zwischen den Zeiten (TV movie)
Michael, 17 Jahre (SR)
Hansjörg Thurn Ninety-Minute Film GmbH ZDF [de] Sabine Weimann
2009
KI.KA-Krimi.de - Netzangriff (TV movie (series))
Philipp (SR)
Marco Petry Bavaria Filmverleih- und Produktions GmbH [de] SWR [de] Stefany Pohlmann
2007
Ein Fall für B.A.R.Z. (TV series)
Oliver (ESR)
Jochen Nitsch Maran Film GmbH [de] SWR [de]
Theater
2021 – 2022
Wer hat meinen Vater umgebracht?
Eddy
Alexander Weise Wabe Berlin
2015 – 2016
Das Vorsprechen
Hamlet
Boris Nikitin Münchner Kammerspiele
2015
Glow! Box BRD
Diverse
Jorinde Dröse Münchner Kammerspiele
2015
Rebellen
Ernö (HR)
Swen Lasse Awe Münchner Kammerspiele
2013 – 2014
Schnapsbudenbestien - Der Fall einer Familie
Johannes (NR)
Matthias Günther Münchner Kammerspiele
2012
Die lustigen Nibelungen
Hagen (HR)
Benjamin Künzel JE Theater Ulm
2011
Der Diener zweier Herren
Florindo (HR)
Antonio Lallo JE Theater Ulm
2011
Good morning, boys and girls
Amok (NR)
Katja Langenbach Theater Ulm
2010
Ein Sommernachtstraum
Puck (HR)
Antonio Lallo JE Theater Ulm
2009
Ubu F.
König Ubu (HR)
Sarah Holtkamp / Daniel Heßler JE Theater Ulm
2008
Romeo und Julia
Abram/Chor
Antonio Lallo JE Theater Ulm
2007
Der Joschua mit der Zauberfiedel
Der Mann (NR)
Kerstin Meissner JE Theater Ulm
Audio
2023
Orlando, meine politische Biografie (Dubbing)
Supporting role
Paul B. Preciado // Synchronregie: Dagmar Jacobsen Salzgeber
2023
Perfect days (Dubbing)
Takashi (SR)
Wim Wenders // Synchronregie: Dagmar Jacobsen DCM
2023
Die Chroniken von Narnia
HR
Regie: Robert Schön // SWR
2023
Hard Land
HR
R: Leonhard Koppelmann // hr & NDR
2022
Einfach nur Paul
HR
Roman: Tania Witte // German Wahnsinn Records
2020
Fearless - Babysitten ist Heldensache (Dubbing)
Elliot / Buckethead (SR)
Cory Edwards 3QU Media [us] Netflix
2019
Tinnitus
HR
Regie: Max Benyo, Produktion: Lauscherlounge
Other
2023
Gedanken eines jungen Menschen beim Anblick einer sich auflösenden Welt
Kurz-Dokumentarfilm - Regie // Kamera // Schnitt
Noah Frames (Kollektiv) / Jonathan Berlin
2023
The light that painted you
Regie // Drehbuch // Schnitt
Noah Frames (Kollektiv) / Jonathan Berlin
2020 – 2021
August
Regie // Drehbuch // Schnitt // Produktion
Noah Frames (Kollektiv) / Jonathan Berlin